کودکی پس از خوردن شامپو شبنم کوچک حس بویایی خود را از دست داد.

هر فردی ایده های خاص خود را در مورد شامپو شبنم کوچک عالی دارد: شفاف، مات یا مرواریدی. اگر فقط مواد پایه در شامپو موجود باشد، ایجاد یک سیستم شفاف چندان دشوار نیست. هر چه مواد افزودنی در فرمولاسیون بیشتر باشد، کار دشوارتر می شود، هر ماده باید به دقت انتخاب شود و ترکیب باید از نظر پایداری آزمایش شود.

مات کننده ها به شامپوها رنگی مات می دهند که در ترکیب با بافت کرمی، بسیار جذاب به نظر می رسد. از نقطه نظر شیمیایی، مات کننده ها اغلب کوپلیمرهای اکریلیک و استایرن-اکریلیک هستند.

اتیلن گلیکول و استرهای اسید استئاریک به شامپو رنگ مرواریدی زیبایی می بخشد و نازک ترین کریستال های لایه ای را تشکیل می دهد که در جریان حرکت می کنند و نوری را که بر روی آنها می افتد به روش های مختلف منعکس می کنند.

دی اتیلن گلیکول مونو استئارات رنگ مرواریدی غلیظی می دهد که شفافیت کمتری نسبت به مونو اتیلن گلیکول مونو استئارات دارد که به نوبه خود روشن تر است.

برای ثبات رنگ و ثبات طعم، افزودن مواد افزودنی کیلیت مفید خواهد بود. گروه‌های عاملی غیراشباع که مولکول‌های رنگ‌ها و عطرها را تشکیل می‌دهند، مسئول رنگ و بو هستند.

این آنها هستند که اول از همه وارد یک واکنش شیمیایی با اکسیژن یا دی اکسید کربن می شوند و فلزات همانطور که مشخص است کاتالیزور چنین فرآیندهایی هستند.

شامپو

ین تتراستیک اسید (EDTA) آهن، مس و سایر یون های فلزی را که تجزیه شامپو را تسریع می کنند، کلات می کند.

اشعه ماوراء بنفش یکی دیگر از دشمنان ثبات است. افزودن یک فیلتر UV، مانند بنزوفنون-2 یا بنزوفنون-4، از ترکیب در برابر تخریب محافظت می کند، به خصوص اگر حاوی کربومر باشد: ماده ای که به شدت به اشعه ماوراء بنفش حساس است.

شامپوهای مخصوص کودکان باید کاملا بی خطر بوده و دارای اجزای تحریک کننده چشم و پوست نباشند. سورفکتانت‌های قوی مانند SLES و SLS برای پوست‌های ظریف بسیار تهاجمی هستند و باید به طور کامل از آنها اجتناب کرد یا در حداقل مقدار به نفع سورفکتانت‌های ملایم‌تر استفاده کرد.

در فرمولاسیون شامپوهای کودکان، سورفکتانت های آنیونی، اما آمفوتریک، به عنوان مثال، آمفواستات ها، اغلب در وهله اول قرار دارند – محصولاتی که مستقیماً از روغن های گیاهی با حداقل تغییرات ساخته شده اند.

سورفکتانت های غیر یونی نیز به پوست ظریف آسیب نمی رسانند. به عنوان مثال، آلکیل پلی گلوکوزیدهای نرم و کاملاً زیست تخریب پذیر (APG). فرموله شده از گلوکز و الکل های چرب روغن نارگیل یا هسته خرما، با سورفکتانت های آنیونی هم افزایی دارند.

وارد کردن APG به مقدار 0.5 تا 5 درصد دستور را مقرون به صرفه تر می کند. به نظر می رسد که ایجاد یک شامپوی ایده آل برای کودک چندان دشوار نیست، به سادگی با جایگزینی سورفکتانت های استفاده شده سنتی با سورفکتانت های کمتر تهاجمی.

با این حال، با افزایش نرمی، هزینه مواد اولیه نیز افزایش می‌یابد و مشکلات تکنولوژیکی مرتبط با دستیابی به ویسکوزیته و کف کردن مورد نیاز نیز افزایش می‌یابد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.